
-700x700.jpg)
New

-80x80.jpg)
TUDOR-Black Bay 54 M79000B-0001
4,460.00€
Ex Tax: 3,596.77€
- Stock: In Stock
- Model: M79000B-0001
The Black Bay 54 is the most true-to-form example of TUDOR’s first dive watch, the reference 7922. The 37mm case retains the classic proportions of yesteryear yet boasts the technical prowess of TUDOR’s time-only Manufacture Calibre MT5400 and a 200m depth rating. TUDOR presents a new addition to the Black Bay 54 line in "TUDOR blue", with a sapphire blue dial and bezel, paired with a perfectly proportioned 37mm case and a Manufacture Calibre. A special version dubbed “Lagoon Blue” is inspired by the colour of tropical oceans and features a sand-textured “Lagoon Blue” dial, a five-link bracelet and a mirror-polished bezel.
| TUDOR | |
| Bezel | 60-minute unidirectional bezel in stainless steel with aluminium insert devoid of minute graduations |
| Bracelet | Three-link stainless steel bracelet with polished and satin finish with TUDOR “T-fit” clasp |
| Case | 37mm stainless steel case with polished and satin finish |
| Collection | Black Bay 54 |
| Crystal | Domed sapphire crystal |
| Description | 37mm steel case, Steel bracelet |
| Dial | Blue, domed, with applied hour markers |
| Model name | Black Bay 54 |
| Movement | Manufacture Calibre MT5400 (COSC) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system |
| Reference number | 79000B |
| Waterprofness | Waterproof to 200m (660 ft) |
| Winding crown | Stainless steel screw-down crown with the TUDOR rose in relief |
| Watch | |
| Power Reserve | 70hr |




