



TUDOR-Black Bay GMT S&G M79833MN-0001
7,650.00€
Ex Tax: 6,169.35€
- Stock: In Stock
- Model: M79833MN-0001
The Black Bay GMT is an extension of the Black Bay line with a highly functional complication: a multiple time-zone function – also known as a GMT function. Recognisable by its rotatable bezel, which derives its deep blue and burgundy colour theme from other models in the Black Bay line, but in a matte version, the Black Bay GMT is also a nod to the early days of this watchmaking function.
| TUDOR | |
| Bezel | 48-notch bidirectional rotating bezel in steel core covered by a 0.3mm 18 ct yellow gold cap. 24-hour graduated matt brown and black anodised aluminium disc |
| Bracelet | Yellow gold center links at 6 and 12 o’clock. Remaining center links in steel covered by a 0.2mm 18 ct yellow gold cap. Folding clasp and safety catch |
| Case | 41mm steel case with polished and satin finish |
| Collection | Black Bay GMT |
| Crystal | Domed sapphire crystal |
| Description | 41mm steel case, Steel and yellow gold bracelet |
| Dial | Black, domed |
| Model name | TUDOR Black Bay GMT S&G |
| Movement | Manufacture Calibre MT5652 (COSC) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system Built-in architecture |
| Reference number | 79833MN |
| Waterprofness | Waterproof to 200m (660 ft) |
| Winding crown | Screw-down winding crown with the TUDOR rose in relief. Steel covered by a 0.1mm 18 ct yellow gold cap |
| Watch | |
| Power Reserve | 70hr |




