
-700x700.jpg)
New

-80x80.jpg)
TUDOR-Black Bay 68 M7943A1A0NU-0002
5,180.00€
Ex Tax: 4,177.42€
- Stock: In Stock
- Model: M7943A1A0NU-0002
TUDOR offers a Black Bay model in 43mm, meeting the demand for various case sizes to fit all types of wrists. With two colour configurations, the Black Bay 68 means business. The even bigger deal is that the Black Bay 68 is Master Chronometer certified by METAS, too! 1968 marks the year TUDOR designed the now iconic "Snowflake" hands.
| TUDOR | |
| Bezel | 60-minute unidirectional bezel in stainless steel with matte black aluminium insert |
| Bracelet | 3-link stainless steel bracelet with smooth side flanks and polished and satin finishes, with TUDOR “T-fit” clasp |
| Case | 43mm stainless steel case with polished and satin finishes |
| Collection | Black Bay 68 |
| Crystal | Domed sapphire crystal |
| Description | 43mm steel case, Silver dial |
| Dial | Sun-brushed silver with applied hour markers |
| Model name | Black Bay 68 |
| Movement | Manufacture Calibre MT5601-U (COSC and METAS certified) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system |
| Reference number | 7943A1A0NU |
| Waterprofness | Waterproof to 200m (660 ft) |
| Winding crown | Stainless steel screw-down crown with the TUDOR rose in relief |
| Watch | |
| Power Reserve | 70hr |




