
-700x700.jpg)
New

-80x80.jpg)
TUDOR-Black Bay 58 GMT M7939G1A0NRU-0003
5,340.00€
Ex Tax: 4,306.45€
- Stock: In Stock
- Model: M7939G1A0NRU-0003
TUDOR is introducing an additional model to the Black Bay line, the Black Bay 58 GMT. It is fitted with TUDOR’s new mid-size GMT Manufacture Calibre paired with warm hues of burgundy, black and gilt on the bezel. The universally appealing case of the Black Bay 58 has become the model’s calling card, and now it comes in GMT form.
| TUDOR | |
| Bezel | 24-hour bidirectional rotatable bezel in stainless steel with black and burgundy anodised aluminium insert |
| Bracelet | 5-link stainless steel bracelet with polished and satin finishes with TUDOR “T-fit” clasp |
| Case | 39mm stainless steel case with polished and satin finishes |
| Collection | Black Bay 58 |
| Crystal | Domed sapphire crystal |
| Description | 39mm steel case, Black and burgundy bezel |
| Dial | Black, domed, with gilt applied hour markers |
| Model name | Black Bay 58 GMT |
| Movement | Manufacture Calibre MT5450-U (COSC and METAS certified) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system Integrated GMT function |
| Waterprofness | Waterproof to 200m (660 ft) |
| Winding crown | Steel screw-down winding crown, with the TUDOR rose in relief |
| Watch | |
| Power Reserve | 65hr |




