



TUDOR-1926 M91351-0001
4,110.00€
Ex Tax: 3,314.52€
- Stock: In Stock
- Model: M91351-0001
TUDOR pays tribute to its origins and watchmaking traditions with its 1926 line, a range of mechanical watches that are timeless, classic and elegant. Available in four sizes with a wide choice of dials, the 1926 line is named after the year when “The TUDOR” was registered as a brand on behalf of Rolex founder Hans Wilsdorf.
| TUDOR | |
| Bezel | Smooth steel bezel with polished finish covered by a 0.3mm 18 ct rose gold cap |
| Bracelet | Rose-gold first center-link, at 6 and 12 o’clock. Remaining center links in steel covered by a 0.2mm 18 ct rose gold cap |
| Case | 28mm steel case with polished finish |
| Collection | 1926 |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Description | 28mm steel case, Rose gold bezel |
| Dial | Silver, embossed decoration, domed |
| Model name | TUDOR 1926 |
| Movement | Self-winding mechanical movement, Calibre T201 |
| Reference number | 91351 |
| Waterprofness | Waterproof to 100m (330 ft) |
| Winding crown | Steel screw-down winding crown with the TUDOR logo in relief |
| Watch | |
| Power Reserve | Power reserve of approximately 38 hours |




