
-700x700.jpg)
New

-80x80.jpg)
TUDOR-Black Bay 58 M7939A1A0NU-0001
5,030.00€
Ex Tax: 4,056.45€
- Stock: In Stock
- Model: M7939A1A0NU-0001
The Black Bay 58 is named after the first-ever TUDOR dive watch waterproof to 200m, the reference 7924, released in 1958. Known as the "Big Crown" among collectors, the design of the Black Bay 58 makes aesthetic references to this historic model. Now it’s receiving a host of new technical features and a new aesthetic. Along with a five-link bracelet, it’s now thinner, making it comfortable on the wrist. It’s available in black and burgundy, making it the quintessential TUDOR statement timepiece.
| TUDOR | |
| Bezel | Unidirectional rotatable bezel in stainless steel with anodised aluminium insert |
| Bracelet | 5-link stainless steel bracelet with polished and satin finishes with TUDOR “T-fit” clasp |
| Case | 39mm stainless steel case with polished and satin finishes |
| Collection | Black Bay 58 |
| Crystal | Domed sapphire crystal |
| Description | 39mm steel case, Steel bracelet |
| Dial | Matt black, domed, with applied hour markers |
| Model name | Black Bay 58 |
| Movement | Manufacture Calibre MT5400-U (COSC and METAS certified) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system |
| Waterprofness | Waterproof to 200m (660 ft) |
| Winding crown | Stainless steel screw-down winding crown with the TUDOR rose in relief |
| Watch | |
| Power Reserve | 65hr |




